Minthogy a merevedési zavar nem új keletű – bár korunkban mintha szaporodna! –, ősidők óta megpróbáltak tenni valamit ellene. A „népi gyógyászat” mágikus szertartásokkal kezdődött. Ebbe a varázsszavak és rigmusok éppúgy belefértek, mint a varázsitalok és „bájételek” vagy a talizmánok. A férfi „nemi erő”, vagyis potencia növelésének igen sok módszerét próbálták ki az évezredek során.
Afrodiziákumnak nevezik a potencianövelő szereket. Ezeket vagy el kellett fogyasztani (pontosan az előírt módon és időben), vagy pedig a hímvesszőre kellett kenni, illetve rögzíteni. Indiában ilyennek tartották többek között a nyers tojás sárgáját és a fokhagymát. Az utóbbival kapcsolatos hiedelem sikeresen vészelte át az évezredeket. Olyannyira, hogy a „különleges érdekességek magazinjában” nemrég a következő cikk volt olvasható: „Férfiak, figyelem! Itt a potencia növelő fokhagymakúra!”
Különböző gyógyhatásokat valóban kimutattak a fokhagymáról, de potencianövelő hatása csak annyiban van, mint bármelyik fűszernek. S főleg amennyiben az érintett hisz benne! Ilyenkor ugyanis maga a hit lehet gyógyhatású.
Vannak persze újabb, kísérleti afrodiziákumok is. No, nem az alkohol egyes fajtái vagy a különböző narkotikumok (bár egyesek ezekre „esküsznek”), hanem a gyógyszer jellegű serkentőszerek, elsősorban a férfihormon tartalmú készítmények. A férfihormonról ugyanis megállapították, hogy elősegíti a ráhangolódást a szexre – még a nőknél is! –, fokozza a nemi szervek vérbőségét. Ez a hatás azonban csak akkor jelentkezik, ha a szexuális izgalom egyéb feltételei (például a pszichés feltételek) is megvannak. Semmiképpen sem pótolja ezeket. Azonkívül megvan az a veszélye az ilyen szereknek, hogy huzamos szedésük fölöslegessé teszi a szervezet saját hormontermelését, amely így csökken, sőt, leállhat (nem beszélve egyéb veszélyekről).
Ettől függetlenül újabb és újabb afrodiziákumokat kísérleteznek ki. A már említett J. Waynberg például Teston néven forgalomba hozott egy olyan tablettát, amely 8 ismert hatóanyagon és vitaminon kívül egy dél-amerikai növény kivonatát is tartalmazza, és „libidóserkentő hatású”. Ám az impotenciát ez sem gyógyítja.
Fölmerült viszont egy új lehetőség, amely a meleg értágító és vérbőséget okozó hatásán alapul. Már az ókorban is próbálkoztak melegvizes fürdőkkel vagy a hímvessző egyéb módon történő melegítésével. Ennek legkorszerűbb módja ma az infralámpa vagy a lézersugár. Az utóbbit Waynberg is alkalmazta frigid nők kezelésére – több-kevesebb sikerrel. De ugyanígy alkalmazható férfiaknál is.
Sáfrány a fűszerek királynője, mint ajzószer. A férfiak már az őskorban megfigyelték, hogy egyes szerek fogyasztása férfias tüzüket felgerjeszti. Sokféle növény van, mely jótékonyan hat. Most a fűszerek királynőjének, a sáfránynak egy új arcát mutatjuk be. Hogy a sáfrány miért királynő, s nem király? Mert a nőszirom félék családjába tartozik. A virágok bibéjét használják orvosi célokra és fűszernövényként. A sáfrány a legdrágább fűszer a világon, ára az aranyéval azonos. Ezért mindig a kiváltságosok különleges joga volt, hogy használhatták. Dávid király is megemlíti az Énekek énekében, hogy a sáfrány gyógyhatású szer.
Ambrózia a legtöbb kutató feltételezése szerint a légyölő galóca szolgáltatta a Dionüszosz-ünnepségek híres italának, az ambróziának az alapanyagát. A gombát borral és borostyánból főzött sörrel fogyasztották, ez utóbbiak szintén bírnak némi afrodisztikus hatással. A légyölő galóca kivonata – hasonlóan az amerikai pejotlhoz és általában a hallucinogén növényekhez – kis mennyiségben valóban afrodisztikus, hangulatjavító, nagyobb adagban víziót, látomást, túladagolva pedig halált is okozhat.
Az afrodisztikus hatással bíró növények nagyobbik része veszélyessége és az adagolás nehézsége miatt az ókor óta mérgező hírében áll. Sok ma veszélyes méregnek, erős fájdalomcsillapítónak és altatónak tartott faj tartozik ide, többek között a csattanó maszlag, a nadragulya, a beléndek, a bürök, a mák és a kender. Adagolásukkal csak a legtapasztaltabb orvosok – és javasasszonyok, boszorkányok – voltak tisztában, az avatatlanok próbálkozásai gyakran végződtek halállal. Legegyszerűbb, a szerelmi játékhoz jól illő alkalmazási módjuk a parázson vagy illatos fából készült faszénen való elfüstölés volt, így a mérgezési veszély is csökkent.
Mandragóra az ókor másik legendás afrodiziákuma a keleti Mediterránumban élő, mindent gyógyító mandragóra. Elágazó, ember formájú gyöktörzse miatt sokáig úgy vélték, hogy egy nagyhatalmú manó lakik benne, akit veszélyes megsérteni, mert az óvatlant megölheti. Theophrasztosz a következőket javasolja a mandragóragyökér kiásása során: Úgy mondják, az embernek három kört kell karddal a mandragóra köré húzni, arccal nyugat felé fordulva. És a második kör rajzolása során körbe kell táncolni a növényt, és amennyire lehetséges, a szerelem misztériumáról beszélni.
Minden valószínűség szerint az ókorban több híres, szent ital alapanyagát szolgáltatta: az indiai szómáét és a perzsa haomáét, amelyek az istenekkel, a szellemvilággal való kommunikációt segítették elő. A mandragóra a középkorban is legendás, nagyértékű gyógynövénynek számított. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az a tény, hogy sok könnyebben beszerezhető gyökérrel hamisították, és hamisításának jól bevált receptúrái és módszerei maradtak fenn.
Göörögszéna nemcsak fűszernövényként állja meg a helyét, de potencianövelő szerként is hatásosan működik: azok a férfiak, akik rendszeresen fogyasztják, legalább 25 százalékkal jobban teljesítenek az ágyban. Mindezt nemrég ausztráliai tudósok egy kísérlettel bizonyították. Jól ismert fűszernövényből készül a legújabb pontencianövelőA felmérés során hatvan 25 és 52 év közötti férfinak hat héten keresztül naponta kétszer adtak a növény kivonatából. Egy pontozásos rendszerrel értékelték a libidószintjüket, hogy megállapítsák a három és a hat hét utáni változásokat. Hat héten belül átlagosan 28 százalékkal nőtt a résztvevők teljesítménye. Közben egy másik csoport tagjainak kamutablettákat adtak, az ő libidójuk jellemzően csökkent.
A szakemberek megállapították, hogy a görögszénában található szaponin nevű vegyületek fokozzák a férfi nemi hormonok, többek között a tesztoszteron termelődését. A kutatók szerint a kísérlet bizonyította, hogy a kezelés hatására jelentősen javult az alanyok szexuális teljesítménye. A felmérést az ausztráliai Klinikai és Molekuláris Egészségügyi Központ munkatársai végezték.
A görögszéna egyébként egy babszerű növény, amely Ázsiában honos és az indiai konyha kedvelt fűszernövénye. A leveleit és a magjait pedig már az ősi Egyiptomban is használták lázcsillapításra.
Merevedési, potencia problémákra szexshopokban is találunk eszközöket: péniszpumpa, vákumpumpa, farkogyűrű vagy potenciagyűrű, és szexpatika termékeket: potencia növelők, erekció növelők,
Merevedési zavarok és kezelésük: 1./ Tipikus esetek. 2./ Átmeneti impotencia és merevedési zavar okai és fajtái 3./ Potencia problémák és egyéb merevedési zavarok 4./ Merevedési problémákra megoldási kisérletek 5./ Merevedési zavarok terápiás lehetőségek. 6./ Merevedési zavarokra vágyfokozók és potencianövelők.