A nemi hormonok szerepe

szexualitasA női nemi hormon az ösztrogén, ami – többek között- a menstruációs ciklusért is felel. A hormonszint havonta, és napi ciklusban is hullámzik. A havi ciklusodban a peteéréskor (ovuláció) a legnagyobb, ekkor vagy igazán aktív, ekkor esik a legjobban az orgazmus, és ekkor is igényled jobban. Fiatal lányoknál amikor elönti a szervezetedet nem meglepő ha
elég sokszor, és alaposan felizgulsz, és napjában többször igényled az élvezetet. Ez teljesen normális. Az, hogy ki mennyire, és milyen gyakran, az eltérő lehet. A női hormonok szintje szintén karban tartható mozgással, és változatos táplálkozással. A gyors kaják, és egyoldalú étkezés rettentő sokat tud rombolni, ezért csak olyan diétát javaslok, amit valódi szakember állított össze. A megélhetési fitnesz gurukra én nem hallgatnék a helyedben, mert akár igazuk is lehet nagy általánosságban, de rólad semmit sem tudnak. A rosszul megválasztott mindenféle csoda diéta akár teljesen el is torzíthatja a hormonrendszert. A menstruációs ciklusod szintén alkalmazkodik az életmódodhoz. A diéta, és túlterhelt szervezet módosíthatja az erejét, és időtartamát. A menstruációs ciklusod változása jól jelzi, ha túlságosan belenyúltál az anyagcserédbe. Az első jel amit észreveszel ilyenkor, hogy csökken a szexuális aktivitásod, egy éven belül. Tehát egyre kisebb mennyiségben igényled a gyönyört, és magad is meglepődsz, hogy nem is olyan régen még napjában kétszer maszturbáltál, most talán heti kétszer. Idővel a menopauza (tehát a klimax) okozhat különösen gondot, ez mindenféle beavatkozás nélkül is meglehetősen meg fog viselni. Az egyetlen amit tehetsz, hogy sportolni kezdesz, ez elképesztően sokat tesz a hormonális egyensúlyod helyreállítása érdekében. A rendszeres szexuális élet is nagyon fontos, tehát a menopauza idején is nyugodtan élj nemi életet, sőt javasolt, mert a karban tartott nemi mirigyek, és hormonok sokkal inkább a normális működés felé terelik a változásokat. Ami még befolyásolni fogj a, az a fogamzás gátlók. Az én magán véleményem az, hogy ilyen készítményt kerüld, de ez olyan magánvélemény, ami orvosilag egyáltalán nem helytálló. Az biztos, hogy ha változást tapasztalsz akár látványosan (hirtelen hízás) vagy a szexuális vágyadat illetően,esetleg szexuális működési zavar (pl: hüvely szárazság), és/vagy menstruációs furcsaságok azonnal menj vissza az orvoshoz, mert lehet, hogy a fogamzás gátló amit neked felírtak számodra nem megfelelő. Esetenként tud problémát okozni, és erről a nőgyógyászodnak tudnia kell!
Szexuális vonzerő, a hormonok bájitala.
Az emberi arc és az emberi test olyan jellegzetességekkel bír, melyek felkeltik a másik nem érdeklődését. Ezeket a jegyeket a nemi hormonok, a férfiaknál a tesztoszteron, nőknél pedig az ösztrogén alakítja ki.
A nőknél a mell alakjáért, a zsírszövettől duzzadó ajkak és arc formájáért ez a hormon a felelős. Az ösztrogén a nők nemi kvalitásait is meghatározza, többek között a nők reprodukciós képességének is ez a záloga. A gyermekszülés sikere is erősen ösztrogénfüggő tulajdonság. A férfiaknak évmilliók óta olyan társ kellett, akinek a külseje egészséget, fiatalságot és termékenységet sugallt; aki képes volt egészséges gyermekeket szülni. De nem csak a nők teste közvetíti a másodlagos nemi jellegeket.
Amikor egy fiú a pubertáskorba ér, a herékben termelődő tesztoszteron hatására kialakulnak a markánsan férfias jegyek; a kiugró pofacsontok; az erős állkapocs és a széles vállak.
Ezek a másodlagos nemi jellegek férfiasságra és egészségre utalnak, ugyanakkor domináns jelnek is tekinthetőek. A dominancia pedig számos fajnál, így az embernél is, a reprodukciós képességgel áll összefüggésben.
A szexuális vonzerő azonban átmeneti jelenség. A korral együtt csökken az ösztrogénszint. Ez magyarázza, hogy a férfiakat a fiatalos külső vonzza, mivel ők ösztönösen a legtermékenyebb nőket szemelik ki. Azonban az egész rendszert be lehet csapni a másodlagos nemi jellegek feljavításával, melyekkel vagy a természet bánt szűkmarkúan, vagy a korral tűntek el…
De nem csak a nők akarják kijátszani a természetet a párkeresés játszmáiban. A férfiak olyasmiket kérnek, amitől sokkal férfiasabb lesz a külsejük, például áll-implantátumot, amelytől erőteljesebbnek tűnik az állkapcsuk.
Szimmetria és illat
Fajunk fennmaradásához azonban nem elég a szép külső. Egészséges utódokra van szükség, akik megfelelő génekkel és ép immunrendszerrel rendelkeznek, melyek megóvják őket a betegségektől. De honnan lehet tudni, hogy egy vonzónak tűnő férfi vagy nő egészséges immunrendszert hoz-e nászajándékba? A kutatók azt javasolják, hogy segíthet, ha a társat valamilyen izzasztó, kimerítő sportra vesszük rá, mert így alaposan kiszimatolhatjuk, hogy megfelelő-e a DNS-e…
Egy kutatásban diáklányokat kértek meg, hogy szagolják meg sportolók átizzadt pólóját, majd
rangsorolják, hogy viselőjük illatát mennyire érzik csábítónak, kellemesnek vagy intenzívnek.
A nőknek fogalma sem volt arról, hogy melyik férfi melyik pólót viselte.
Rájöttek, hogy a nők előnyben részesítik azoknak a férfiaknak a szagát, akik szimmetrikusabb felépítésűek, különösen azok a nők, akik épp a ciklusuk termékeny fázisába értek.
A szimmetria ugyanis a minőség megbízható jele, mert csak igen-igen nehezen érhető el. Épp ezért az egyén külseje arról árulkodik, mennyire tökéletesen fejlődött ki szervezetében a kétoldali szimmetria.
A szimmetria olyan fontosnak tűnik, hogy a női test külön trükköket is bevet, hogy még szimmetrikusabbnak hasson. Egy egyszerű kísérlet során biológusok mérték meg a résztvevő nők kezét és fülét az ovuláció előtti, alatti és utáni időszakban. Azt találták, hogy 24 órával az ovuláció előtt úgy változott meg a nők kezének és fülének alakja, hogy sokkal szimmetrikusabbá váltak. A férfiak pedig mindezt úgy érzékelik, mintha hirtelen változás állna be a nők vonzerejében.
Szexuális vonzalom
Elképesztően nagy számban találkozunk potenciális szexuális partnerekkel és tartós kapcsolatra alkalmas társakkal. Naponta több száz emberrel futunk össze, akik közül bárkiről kiderülhet, hogy ő a tökéletes partner. Mégsem kezdünk el vonzódni akárki iránt…
A szexuális vonzalom folyamatát három fázisra bontották: ez a vágy, a szerelem és a ragaszkodás.
A testi vágyat a tesztoszteron kelti. A tesztoszteron a férfiaknál a herékben, a nőknél a petefészkekben termelődik, majd a vérárammal az agyba jut, ahol szexuális vágyat gerjeszt. Ez az a késztetés, mely az embereket szexuális közeledésre és a legelső randevú megbeszélésére ösztönzi. Fokozhatja a szexuális vonzerőt még a félelem és a szorongás érzése, a férfiak erősebben kezdik kívánni a nőket. Felejtsük el a romantikus, gyertyafényes vacsorát! Az első randevúhoz talán valamilyen átborzongató helyszín passzol a legjobban…
A romantikus szerelem a tüzet tartja életben. Ez olyan szélsőséges önkívületi állapot, hogy figyelmeztetni kellene a mellékhatásaira. A szerelem nem holmi képzeletszülte fogalom, hanem tudományos módon mérhető jelenség; a természet vegykonyhájának biológiai terméke.
A szerelmes ember mámoros, euforikus, a kedélyállapota hullámzik. Erősen kötődik imádottjához, csak rá figyel, és mindennél jobban szeretné meghódítani.
Az igazság kevésbé költői, mely szerint a romantikus szerelem olyan párok evolúciós előnyéből táplálkozott, akik legalább addig akarták élvezni a szexuális kapcsolatot, míg a nő teherbe nem esett.
A romantikus szerelem felettébb sok energiát köt le –valaki egész éjjel sétál, hajnalig beszélget, délig szerelmeskedik. Az emberi szervezet tartósan aligha tudna alkalmazkodni egy ilyen túlfűtött állapothoz.
Fajunk sikere, a hűség. A tartós együttmaradásért, az utódok felnevelése érdekében szervezetünk még több nemi hormonnal bombázza agyunkat. E kémiai anyagok arzenálja tartósan összeköt bennünket, miután a romantikus szerelem tüze végleg elhamvadt.
A szerelmes emberek tudatába nem képesek beférkőzni a másokkal kapcsolatos csábító gondolatok, mert ezeket kisöprik az agyukból. Ez arra utal, hogy az igaz szerelem a jelek szerint valóban képes összekötni bennünket. Ez az érzés ugyanakkor állandó csatát vív bennünk a vággyal, azaz a testi szenvedéllyel.
Az ölelkezési hormon
A válasz a szervezet természet adta szerelmi bájitalában rejlik, mely egyfajta ragasztóként tartja össze a párkapcsolatot. Ez az anyag pedig a pár szexuális együttléte kapcsán jut szerephez. Ez a kémiai anyag az oxitocin hormon.
Régebben azt hitték, hogy hatása csupán a terhes nőknél a szülés megindítására és a kismamáknál a tejelválasztás serkentésére korlátozódik. A kutatók azonban napjainkban a nőkre, sőt a férfiakra gyakorolt messzebbre mutató, egyéb hatásait is felfedezték.
Az oxitocin hormonális funkciója összetett. Felkorbácsolja a szexuális vágyat, felelős az orgazmusért, valamint közösülés előtt, alatt és után ölelkezésre készteti a párokat. Erről kapta a másik nevét – ölelkezési hormon.
Ha olyasvalakivel szeretkezünk, akit valóban szeretünk, vagy akibe szerelmesek vagyunk, akkor földöntúli érzésnek éljük meg az egyesülést. Ezt az élményt valószínűleg az oxitocin emelkedett szintje váltja ki bennünk. Ez ugyanakkor meg is szilárdíthatja a szerelmesek kapcsolatát. Az elmélet szerint minél többet szeretkezik egy pár, annál több oxitocin termelődik bennük, és annál jobban elmélyül a viszonyuk.
Ezért is veszélyes, ha olyasvalakivel fekszik le az ember, akit nem igazán szeret, mert esetleg beindítják ezeket az agyi központokat. Olyan, mintha a tűzzel játszanának.
A természet azonban még nem fogyott ki a varázsszereiből. A szerelmi bűbájhoz még egy utolsó kellék elengedhetetlen; ez a vazopresszin. A közösülés során felszabaduló vazopresszin a hosszú távú, szilárd kapcsolatokban játszik döntő szerepet. A szeretkezés stimulálja az agy jutalmazási rendszerét, kellemes emléket hagy az adott partnerről, s így alapozza meg a párkapcsolatot.
A kutatók azzal érvelnek, hogy a jutalmazási mechanizmus, ami szerepet játszik az ilyen típusú ragaszkodás kialakulásában, szinte minden emlősnél kialakulhat. Előfordulhat, hogy akárcsak a vágy és a romantikus szerelem, a tartós, szeretetteljes kapcsolat is csupán biokémiai tényezőkön múlik.
Forrás: Szexpláza és Stanton Dowd Az önkielégítés gyakorlati kézikönyve. További fejezetek itt. Intim Center sex üzlet és webáruház szexualitásal kapcsolatos további cikkeket olvashatsz itt.